Prečo "Aztek" bar?

  • Názov našeho caffe baru spájame s Aztékmi najmä kvôli ich histórii spojenej s kakaovímy bôbmi a čokoládou.Tu sú niektoré fakty a zaujímavosti o ich Histórii.

Sušené kakaové bôby používali Aztékovia ako cenné platidlo.


Za štyri kakaové bôby sa dal kúpiť zajac, za desať bôbov láska na jednu noc a za sto semien si ich majiteľ mohol zadovážiť otroka. Vysoká cena kakaových bôbov lákala i falšovateľov. Vylúpané bobule napĺňali hlinou, ktorú vydávali za kakao. Keď dobyvateľ Cortés zistil, že kakaové bôby slúžia ako hodnotné platidlo, založil so svojimi vojakmi desiatky kakaových plantáží od Mexika až po Haiti.

 

Aztékovia vyrábajú nápoj "xocolatl"


 

Aztékovia primiešavali do zelených pomletých kakaových bôbov papričky čili, škoric či klinčeky.Následe nápoj zahustili kukuričnou múkou a dochutili vanilkou.Jeho názov bol “xocolatl¨ , čo v indiánskom jazyku doslova znamená ovocie a voda.Historické pramene uvádzajú, že na dvore vládcu Aztéckej ríše za jedinú noc dokázali vypiť aj tisíc zlatých džbánov “xocolatla¨. V španielskych archívoch sa zachovali správy, že Aztékovia považovali tento nápoj za výborné afrodiziakum.


Čokoláda cestuje do Európy

Kakaové bôby priviezol ako prvý z amerického kontinentu do Európy Krištof Kolumbus. Ale tajomstvo prípravy lahodného vareného nápoja predstavil na dvore kráľa Karola V. španielsky dobrodruh, krutý dobyvateľ ríše Aztékov Hernando Cortés,ktorému veľmi zachutila čokoláda vyšľahaná do lahodnej peny, ktorá sa podávala na slávnostnom stretnutí s vládcom Aztékov - Montezumom. Hernando priviezol znalosti o výrobe horúceho nápoja,dochutil ho cukrom,pridal k nemu pár vymyslených historiek o zázračnej moci posvätného nápoja Aztékov a cesta čokolády na stoly európskych pôžitkárov bola otvorená.